Zestaw ćwiczeń korekcyjnych

Temat: Ćwiczenia ogólno-rozwojowe

Zestaw ćwiczeń korekcyjnych

  1. Dziecko stoi w rozkroku, ramiona uniesione w górę. Porusza ramionami kołysząc się na boki. Na hasło „bardzo silny wiatr” zatacza koło od góry do skłonu pogłębionego.
  2. Dziecko stoi przodem do ściany. Odpycha się i klaszcze przed sobą. (12 powtórzeń).
  3. Mała miękka piłka  lub balonik: dziecko podrzuca i chwyta, ale po każdym podrzucie wykonuje przysiad i łapie.
  4. Bieg w tempie  podanym przez rodzica np. na bębenku, a na  hasło “Lis”  dziecko  chowa się, to znaczy wykonuje  przysiad podparty, głowa nisko opuszczona.
  5. Dziecko zamienia się w małego “Wróbelka” i podskakuje (drobnymi podskokami) obunóż w miejscu i do przodu i do tyłu.
  6. Dziecko leży przodem (na brzuchu),  ugina nogi w kolanach, chwyta dłońmi za stopy, unosi tułów i wykonuje kołyskę. (7 razy do przodu i 7 do tyłu)
  7. Rodzic kręci skakanką (na takiej długości na jaką pozwalają domowe warunki) a dziecko próbuje ją przeskoczyć. W miarę nabywanej wprawy – kręcimy coraz szybciej.
  8. Małe kaczuszki – dziecko  robi przysiad, chwyta się za kostki, nogi są w delikatnym rozkroku – maszeruje do przodu, unosząc raz lewą raz prawą nogę. (dystans to około 10 metrów)
  9. Bieg w różnych kierunkach w tempie podanym przez rodzica na dowolnym instrumencie. Na sygnał, czyli np. mocne uderzenie w instrument, zatrzymuje się i wykonuje okrężne ruchy ramionami, tzw. skrzydła wiatraka.
  10. Ćwiczenie uspokajające – marsz zwykły i we wspięciu, marsz na zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp.

Propozycja  ciekawej zabawy „ Ścieżka śladów”