Log in

Gimnastyka korekcyjna

 

Zestaw zabaw gimnastycznych nr 7

( kształtowanie prawidłowej postawy)

 

 1. "Słonko świeci, deszcz pada" - na zapowiedź "słonko świeci" dziecko biega po sali, na zapowiedź "deszcz pada" przyciska się całym ciałem do ściany - chowa pod okapem dachu.
 2. "Czarownik i czarodziej" – dziecko swobodnie biega, dotknięte przez "czarownika" ( rodzica) dziecko staje w postawie prawidłowej i może być "odczarowane" przez "czarodzieja", który sprawdza poprawność postawy.
 3. "Staruszek i żołnierz" - dziecko biega po pokoju; na zapowiedź "staruszek" pochyla się i garbi, na zapowiedź "żołnierz" przybiera postawę prawidłową i maszeruje.
 4. "Foki na słońcu" - leżenie przodem, bardzo niewielkie uniesienie tułowia ponad podłogę, ręce w położeniu "skrzydełka", broda w górze, łopatki ściągnięte. Skłony tułowia, ruchy głowy na boki.
 5. "Szczekanie psa" - siad klęczny podparty,  łopatki ściągnięte, naśladowanie szczekania psa.
 6. "Obserwacja przez lornetkę" - leżenie przodem, uniesienie tułowia ponad podłogę, ułożenie dłoni w formie lornetek, uniesienie. Wytrzymać (obserwować), liczyć do 10. położyć się i rozluźnić, liczyć do 5. Całość powtórzyć 5 razy.
 7. "Ślimak pokazuje rogi" - leżenie przodem, dłonie pokazują rogi, uniesienie tułowia ponad podłogę, broda, łopatki ściągnięte. Wytrzymać (liczyć do 10). Położyć się, rozluźnić, liczyć do 5. Całość powtórzyć 5 razy.
 8. "Kurki zbierają ziarenka" - w klęku podpartym, dłonie skierowane do środka. Naśladowanie ruchów kury zbierającej ziarenka, dotknąć nosem do podłogi między rękoma.
 9. "Chodzi mucha po suficie" - leżenie tyłem, nogi ugięte w stawach kolanowych, ręce wzdłuż tułowia. Naśladowanie poruszania się muchy.
 10.  Wykonaj 5 głębokich wdechów z wysokim unoszeniem rąk i wydechów z opuszczaniem rąk.

 


Zestaw ćwiczeń korekcyjnych nr 6 dla dzieci z grupy „Sówki”

- ćwiczenia oddechowe

1.       Rytmiczna rozgrzewka :    https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo

2.        Stanie plecami przy ścianie. Wspięcie na palce i głęboki wdech nosem, opad na stopy i wdech ustami wymawiając „s, s”.

3.        Leżenie na plecach ramiona wzdłuż tułowia, nogi ugięte w kolanach. Wdech nosem, ramiona przenieść do tyłu, nogi wyprostować, wydech- ramiona i nogi wracają do pozycji wyjściowej.

4.        Leżenie na plecach, kończyny górne splecione na karku, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych.. Leżąc na plecach głęboki, spokojny wdech nosem i dwa razy dłuższy wydech ustami ze słyszalnym świstem.

5.        Leżenie na plecach nogi ugięte w kolanach, ramiona wyprostowane wzdłuż tułowia. Woreczek 0,5 kg leży na dolnej partii żeber i pępka. Wciągnij dużo powietrza nosem-wdech i wypuść powietrze ustami - wydech 2x dłuższy niż wdech.

6.        Siad rozkroczny na taborecie. W każdej ręce woreczek mała butelka wody. Unieść powoli wyprostowane kończyny górne bokiem w górę i opuszczać w dół. Przy unoszeniu rąk – wdech nosem przy opuszczeniu wydech ustami.  Proszę pamiętać o ściągniętych łopatkach !!!

7.        Siad na krześle, tułów pochylony do przodu, kończyny górne swobodnie zwisają. Wyprost tułowia i wzniesienie ramion w górę z jednoczesnym wdechem nosem. Powrót do pozycji wyjściowej i wydech ustami.

8.        Leżąc na brzuchu dziecko dmucha w piłeczkę pingpongową lub piórko.

9.        Pozycja stojąc. Dmuchanie w piórko ustami w celu utrzymania go w powietrzu od 10 do 20 sek.

10.    Stanie na podłodze. Nadmuchiwanie balonika lub piłki plażowej.

11.    Pozycja stojąc. Tułów pochylony do przodu, kończyny górne swobodnie zwisają - wydech ustami. Wyprost tułowia i wzniesienie ramion w górę-wdech nosem.

 


Zestaw ćwiczeń gimnastycznych 

 

1.      Rozgrzewka z Pipi https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w

 1. Podskoki obunóż jak małe piłeczki. Tempo: wolno wolno wolno, szybko szybko szybko, wolno wolno wolno, szybko,szybko, szybko, wolno wolno wolno, szybko szybko szybko
 2. W klęku podpartym dziecko wykonuje na przemian „koci grzbiet”, następnie „plecy zapadnięte (wklęsłe)”. (około 8 powtórzeń)
 3. Zabawa w pchanie taczek. Rodzic trzyma za kostki  dziecko, a ono próbuje chodzić na rękach do przodu, do tyłu, zmieniać kierunek.
 4. Marsz na czworaka w podporze przodem. (+/- do przejścia 15 metrów w różnych kierunkach)
 5.  Małe żabki: skaczemy do przodu obunóż z głębokiego przysiadu (10 żabich skoków).
 6. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych “Kto silniejszy”. Rodzic siada naprzeciwko dziecka: siad skrzyżny. Podajemy sobie ręce. Kolana dotykają się. Przeciągamy się raz w jedną, raz w drugą stronę.
 7. Mała miękka piłka lub woreczki z grochem lub balonik: podrzucamy i chwytamy, ale po każdym podrzucie robimy obrót: raz w lewo, raz w prawo
 8. Szybki sprint w miejscu.
 9. Ćwiczenie uspokajające : Marsz w wolnym tempie (możemy podać tempo na instrumencie: bębenku, tamburynie, cymbałkach, garnku, łyżkach, marakasach itd.).

 

 


Zestaw ćwiczeń z gimnastyki korekcyjnej

 „Zabawki” – zabawa orientacyjno- porządkowa

Rodzic wyklaskuje rytm do podskoków, dziecko podskakuje swobodnie po pokoju.

Kiedy rodzic przestaje klaskać, dziecko wykonuje polecenia np.

·         chodzi ciężko jak niedźwiedź

·          tańczy lekko jak baletnica

·         turla się jak piłka

·         podskakuje jak pajacyk

·         skacze jak żabka

·         Pływa jak rybka

1.      „ Marsz wielkoludów”- ćwiczenia wyprostne. Dziecko chodzi na palcach jednocześnie wyciągając ręce do góry i naśladując wielkoluda.

2.      „Skoki zająca” – ćwiczenia z elementem skoku. Dziecko naśladuje skoki zająca, przenosząc ręce do przodu z jednoczesnym prostowaniem nóg.

3.      „Jazda na rowerze” – dziecko kładzie się na plecach, ręce kładzie pod głową. Naśladuje jazdę na rowerze, zataczając jednocześnie stopami obszerne koła. Jedzie w normalnym tempie, powoli ( pod górę ) , szybko ( z góry)

4.      „Bociany na łące” – ćwiczenie równowagi. Dziecko staje wyprostowane i naśladuje bociana, unosi jedną nogę do góry, jednocześnie rozkładając ręce w bok. Stara się utrzymać  jak najdłużej  w tej pozycji. Po chwili zmiana nogi. Powtórzyć ćwiczenie kilka razy.

5.      „Stopa za stopą „ – ćwiczenie stóp. Dziecko chodzi po pokoju stopa za stopą odliczając po sześć  stóp, a następnie staje na jednej nodze jak bocian, z jednoczesnym uniesieniem rąk. Powtarzając ćwiczenie, odmierza sześc stóp i zmienia nogę, na której stał bocian.

6.      Marsz – ćwiczenie wyciszające. Dziecko maszeruje po obwodzie koła z jednoczesnym przeliczaniem krokow do sześciu. Następnie zatrzymuje się na chwilę, wykonuje głęboki wdech nosem i wydech ustami i znowu maszeruje i robi wdech i wydech. Powtórzyć kilka razy.

 

       


 Zestaw  ćwiczeń  korekcyjnych  dla dzieci w grupach starszych

-ćwiczenia przeciwdziałające płaskostopiu

Ubiór: sportowy, na boso.

 Sprzęt: piłka, gazeta, 6 skarpetek, mała piłeczka, np. tenisowa, pingpongowa lub gumowa

  

1.      Rozgrzewka przy muzyce

https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w&fbclid=IwAR1Ww9H3Wmaf3EfZJi7wBiX4CJS9cBZrpUpNa2bczL7tr5Zo4a0bejjEt2U

2.      Naprzemienne przyciąganie i odwodzenie palców stóp w siadzie prostym.

3.      Leżenie tyłem ( na plecach) z kolanami rozchylonymi na zewnątrz, stopy zwrócone podeszwowo do siebie -„bicie braw”.

4.      Zwijanie gazety palcami stóp.

5.       Rwanie gazety palcami stóp i wrzucanie podartych kawałków do pojemników.

6.       Chód „gąsienicy”, na zewnętrznych krawędziach stóp i na piętach wokół gazety leżącej na podłodze.

7.      Leżenie tyłem, toczenie piłki po ścianie stopami.

8.      W pozycji stojącej  dziecko zbiera palcami stóp leżące skarpetki  z podłogi i wrzuca do pojemnika.

9.      Leżenie tyłem, kolana rozchylone na zewnątrz, między stopami znajduje się piłeczka tenisowa , na sygnał mamy, dziecko unosi nogi w górę, między stopami trzyma piłeczkę, którą się bawi  ( toczy ją między stopami )

10     Zabawa „Kwiat”   

Dziecko wyobraża sobie, że jest rozwijającym się kwiatem. Wykonuje pozycję skulną w przysiadzie, następnie podnosi się i „rosnie kwiatek”. Następnie kwiatek więdnie i dziecko wykonuje skłon. Dodatkowym elementem, który pobudzi wyobraźnię jest odpowiednia muzyka.


Zestaw  zabaw ruchowych - korekcyjnych  dla dzieci starszych

-kształtowanie prawidłowej postawy 

Zabawa wprowadząjaca - rodzic wystukuje  rytm( można na instrumencie lub klaskając), dziecko  w rytm biega na palcach. Gdy  muzyka cichnie, dziecko siada „ po turecku” w pozycji skorygowanej (ręce układa w skrzydełka, łopatki ściąga, szyję wyciąga, patrzy na wprost i swobodnie oddycha) – powtórzyć 5 razy

 „Pływanie żabką”- leżenie przodem, nogi wyprostowane i złączone. Na sygnał dzieci unoszą ręce i głowę nad podłogę, wykonują rękoma ruchy jak przy pływaniu żabką: energicznie wyciągają ręce jak najdalej w przód, następnie przenoszą w bok i uginając ręce ściągają je w „skrzydełka”.

„Rybki w stawie” – leżenie przodem na kocykach z nogami wyprostowanymi i złączonymi, ręce ugięte w łokciach i oparte o podłogę, palce rąk skierowane do środka. Na hasło dzieci odpychają się dłońmi od podłogi i ślizgają się po podłodze.

„Kwiatek rośnie” – siad skrzyżny, tułów pochylony do przodu, dłonie na podłodze. Na hasło „kwiatek rośnie” dzieci powoli prostują tułów i wyciągają ręce w górę jak najwyżej. Na hasło „kwiatek więdnie” dzieci powoli wracają do pozycji wyjściowej.

„Zdmuchnij świeczkę” – dzieci stoją z rękami ułożonymi w „skrzydełka”, dłonie zaciśnięte w pięści a jeden palec wyprostowany i skierowany do góry jest „zapaloną świeczką”. Na sygnał dzieci obracają głowę w lewo i „zdmuchują” lewą „świeczkę”. następnie skręcają głowę w prawo i zdmuchują prawą „świeczkę”. Na hasło „zapal świeczkę” dzieci prostują po jednym palcu każdej dłoni.

„Budowanie domu” – siad skrzyżny z dłońmi na kolanach, plecy wyprostowane, głowa wyciągnięta w górę. na hasło „budujemy dom” dzieci przenoszą ręce w skrzydełka, następnie przenoszą prawą ręką w górę i ustawiają dłoń równolegle do podłogi. Tak samo ustawiają lewą rękę ale z dłonią nad dłonią prawą, przenoszą prawą dłoń nad lewą itd. Budujemy tyle pięter aż dzieci maksymalnie wyciągną ręce w górę. Wówczas prowadzący podaje hasło „budujmy dach” – dzieci wyciągają dłonie w górę i łączą palce prawej i lewej dłoni tworząc „dach” nad zbudowanym domem.

„Koziołek bodzie” – klęk podparty. na sygnał „Koziołek bodzie” dzieci opuszczają nisko głowę, a następnie odrzucają ją w górę wyciągając jednocześnie w przód – naśladują bodącego koziołka. na hasło „koziołek odpoczywa” dzieci wracają do pozycji wyjściowej.

Zabawa „Słońce- deszcz”-  dziecko ustawia się dowolnie  twarzą do prowadzącego. Na hasło „słońce” chodzą na palcach z buzią wyciągniętą do „słońca”. Na hasło „deszcz” biegną na  palcach do sciany i chronią się przed deszczem i wiatrem, przylegając do ściany całym ciałem, głęboko oddychając. (powtórzyć 3 razy)

Polecam stronę:  Ćwiczenia dla dzieci - prawidłowa postawa https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8     

Pozdrawiam cieplutko wszystkie dzieci i rodziców. Kochani, trzymajcie się zdrowo!!!

 

 

 

 

 

Top
INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY Więcej szczegółów…